poprzedni projekt następny projekt

informacje o projekcie

strona główna

 / projekty

 / obiekty kulturalne

 / Muzeum Emigracji - Ekspozycja Stała

 • Nazwa projektu: Konkurs na koncepcję plastyczno - przestrzenną ekspozycji stałej Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Lokalizacja: ul. Polska 1, Gdynia, Polska
 • Projekt: 2012
 • Powierzchnia: 3600 m2
 • Topologia prac: Projekt wnętrz i wystawiennictwo
 • Etapy: Koncepcja
 • Inwestor: Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Opis projektu:
  Zmysły, emocje, ludzkie losy
  Projekt koncepcyjny dla potrzeb Konkursu na koncepcję plastyczno – przestrzenną ekspozycji stałej Muzeum Emigracji w Gdyni zakłada nowoczesną interpretację wnętrza przy zachowaniu zabytkowego charakteru budynku Dworca Morskiego i Magazynu Tranzytowego. Zastosowanie progresywnych rozwiązań przestrzenno –materiałowych oraz  najnowszych technologii multimedialnych ma na celu uzyskanie jak najefektywniejszego wrażenia na potencjalnym Odbiorcy, stworzenie wnętrza interesującego o tajemniczej i teatralnej scenografii, która wprowadza Widza w „spektakl” przedstawiający Świat Emigrantów. Poprzez zastosowanie wysoko zaawansowanej wizualno-interaktywnej formy  przekazu sposób komunikacji ekspozycji jest dostosowany do interakcji z różnym typem widza: odbiorcą krytycznym, bezpośrednim bez względu na narodowość czy wiek (liczne propozycje edukacyjne skierowane do najmłodszych).  Działanie na bodźce poprzez  różnego rodzaju media, stworzenie elastycznych niekonwencjonalnych przestrzeni i miejsc do gromadzenia eksponatów poszerzające zakres wiedzy i oddziałujące na zmysły  ma za zadanie ma wprowadzić w zachwyt, zainspirować  i zadziwić Odbiorców w każdym wieku i sprawić, że wizyta w Muzeum będzie przeżyciem estetycznym i emocjonalnym oraz niezapomnianym doświadczeniem z silnym edukacyjno - dydaktycznym impulsem.
  Idea, symbol
  Koncept wystawy jak i aranżacja głównych sal ekspozycyjnych są oparte na dwóch elipsach połączonych wąskim korytarzem, które obrazują podstawową ideę symbolicznego przekazu ekspozycji poprzez jej kształt, są to:  symbole Łodzi i Morza, które są nierozerwalnie związane z Dworcem Morskim, fale morskie symbolizują Fale Emigracji. Symbol dwóch światów: Ojczyzny i Nowego Świata to także symbol drogi i wyboru. Kształt również jest symetryczny, bo ta emigracja zawsze ma szansę powrotu, jest równoważna.
  Indywidualne historie,Sposób narracji i przekazu
  Cała ta symbolika kształtuje również narrację wystawy, której podstawowym celem jest ukazanie emigracji przez pryzmat historii pojedynczych osób i to głównie tych zwykłych. Autorzy chcą przez to przekazać, że nie ma jednej emigracji, każdy miał swoją własną osobistą i nikt nie jest zwykły, gdyż każdy ma swoją niepowtarzalną historię do powiedzenia. Dopiero połączenie tych historii w całość tworzy prawdziwą Historię Emigracji. Stosuje się również celowe przemieszanie  miejsc i chronologii, gdyż Emigracja to proces, który trwa.
  Narracja ekspozycji poświęconej tej tematyce opiera się więc głównie na przeżyciu, zbudowaniu atmosfery, wywołaniu i pozostawieniu w widzu odczucia, świadomości oraz przekazaniu pewnej wiedzy.  Stąd uporządkowanie drogi wystawy wprowadza kolejno w atmosferę wyjazdu: przeżycia przygotowania, samej podróży i przybycia do miejsca docelowego. Widz jest uczestnikiem tej wycieczki, nie może być bierny, układ wystawy stawia go przed wyborami, którą drogą pójść , wywołuje reakcje i możliwość poczucia się jednym z tych, którzy wyemigrowali, ma również możliwość intymnego zapoznania się z ich indywidualnymi historiami, refleksji. Po tym całym przeżyciu dydaktyczno-emocjonalnym proponuje się spacer przez korytarz historii, oś chronologiczną uporządkowującą wszystko, co zobaczył Widz podczas wystawy oraz możliwość przemyśleń i podsumowań na kładce refleksji z widokiem na morze imitującej dawną rampę na statek.
  Całość wrażenia podkreśla symboliczna i niepowtarzalna lokalizacja tej ekspozycji - zabytkowy Dworzec Morski w Gdyni, dla wielu był to ostatni w życiu widok kraju, dla tych, którym udało się wrócić, pierwszy przystanek.
  MUZEUM  EMIGRACJI - GDYNIA  UL. POLSKA 1 - POLSKA ZACZYNAŁA I KOŃCZYŁA SIĘ NA TEJ STACJI