powrót do kategorii następny projekt

informacje o projekcie

strona główna

 / projekty

 / wnętrza&wystawy

 / Centrum Dialogu Przełomy - Ekspozycja Stała

 • Nazwa projektu: Konkurs na opracowanie koncepcji wizualnej ekspozycji Centrum Dialogu Przełomy w Muzeum Narodowym w Szczecinie
 • Lokalizacja: Plac Solidarności, Szczecin, Polska
 • Projekt: 2013
 • Powierzchnia: 1 000 m²
 • Etapy: Koncepcja/Konkurs
 • Klient: Muzeum Narodowe w Szczecinie
 • Opis projektu:
  Koncepcja aranżacji przestrzeni wystawienniczej dla Muzeum Dialogu Przełomy w Szczecinie odnosi się ściśle do tematyki związanej z przełomowymi wydarzeniami w historii Pomorza Zachodniego i jego mieszkańców. Założenie wystawy, jak i aranżacja głównych sal wystawowych oparta jest na tematycznym i przestrzennym podziale, skupiając się na genezie „przełomów”. 21 sal ekspozycyjnych zostało zaaranżowanych wokół najbardziej charakterystycznych miejsc dla przełomowych wydarzeń w historii Szczecina.  Poszczególne epizody związane z miastem odnoszą się w szerszym kontekście do historii Polski (np. do obalenia komunizmu). Ścieżka zwiedzania oparta jest o cztery główne elementy wystawy i pozwala zapoznać odbiorcę z historią „przełomów”, tj. Grudzień 70 (l lata 70-te), Sierpień 80 (stan wojenny), Sierpień 88/ Czerwiec 89 ( lata 80- te po stanie wojennym).
  Pomysł na ekspozycję został skonstruowany jak przedstawienie teatralne, które ma opowiedzieć pewną historię oraz oparty na atmosferze miejsca, a także próbie utożsamienia widza z doświadczeniami ludzi, których historie opowiadamy. W odniesieniu do założeń ekspozycji Muzeum Dialogu Przełomy, przyjętym symbolem dla wydarzeń przełomowych jest pękniecie w posadzce muzeum. Owa rysa przywodzi na myśl przełomowe wydarzenia i stopniowy upadek socjalizmu, rosnącej siły w ludziach i drogi do wolności, której symbolem jest finał – zamknięcie rzeczywistości PRL-u dokonuje się poprzez wejście do rozświetlonej wysokiej przestrzeni,  pokazującej odzyskanie wolności poprzez krwawą rewolucję w kraju.Znajduje się tu Instalacja artystyczna „Wolność”.  Z wyrwy w podłożusymbolizującej stary socjalistyczny system,  która jest leitmotivem scenograficznym wystawy,niczym przy wybuchu wulkanu wydobywają się drobne elementy, które przypominają kartki papieru. Te  z kolei symbolizują  ludzi w Polsce, którzy złamali system wprowadzając ustrój demokratyczny. Razem tworzą olbrzymią abstrakcyjną formę, która przypomina kształtem symbole wolności: ptaka a jednocześnie anioła (na wzór pomnika Anioła Wolności). Metafora ptaka nawiązuje do orła z godła polskiego - symbolu niepodległości państwa polskiego.  Instalacja to alegoria walczących pod sztandarem Solidarności ludzi, którzy wraz z wolnością nieodwracalnie zmienili kraj. Odbiorca znajduje się w samym epicentrum zmian – dookoła niego, na ścianach, wyświetlane są obrazy upamiętniające najważniejsze wydarzenia, które zadecydowały o aktualnym stanie kraju.
  Mocna scenografia, emocjonalne przestrzenie, zachowawczy dobór multimediów i mocny przekaz nie zapewniły wygranej, niestety I nagroda pozostała w Szczecinie.